Ludens.cz
chyby při videohovoru

5 nejčastějších chyb při videohovoru a videokonferenci

Videokonference již dávno není žádnou novinkou, i přesto si na ni ještě všichni nezvykli. Pojďme se poučit z chyb ostatních, abychom se jim mohli sami vyvarovat.

Nebuď přízrak

Webkamera by měla být umístěna tak, abyste se do ní přirozeně dívali a ostatní účastníci videohovoru s vámi mohli udržovat oční kontakt. Většina notebooků je už z výroby vybavena webkamerou, která je umístěná nad monitorem. To zaručí, že při sledování obrazovky se automaticky díváte do kamery. Pokud používáte externí webkameru, je vhodné ji umístit na podobné místo. Zvolte také vhodné pozadí. Pokud totiž umístíte webkameru proti světlu, například proti oknu nebo osvětlení místnosti, kamera nedokáže vyrovnat velký kontrast a vám tak nebude vidět do obličeje. Kameru mějte umístěnou v úrovni očí. Ušetříte se tak nelichotivých poznámek o vaší druhé bradě, když budete mít kameru příliš nízko. Vždy si zkontrolujte nastavení webkamery a mikrofonu než se připojíte k videokonferenci.

Dejte si pozor na ostré světlo v pozadí.

Nezvaný host

Domácí prostředí není pro videokonference nejvhodnější, proto se občas stane, že jednání vyruší jiný člen rodiny či domácí mazlíček. Pokuste se těmto situacím vyvarovat. Pokud se ovšem nějaké nepříjemné vyrušení přihodí, nesnažte se to překotně skrývat. Kolegové vám jistě jednou za čas nějaké to nedopatření prominou a může to být i příjemné odlehčení. Nesmí se to však stávat příliš často.

Občas se stane, že vás někdo vyruší. Řešte to však v klidu.

Jste monitorováni

Hlavní výhodou videokonferencí, jak už název napovídá, je přenos obrazu. To je důležité zejména proto, že 67 % informací sdělených při mezilidské komunikaci se předává nonverbálně. Gesta, mimika, posed, pohled, to všechno je nedílnou součástí videohovoru. Nemyslete si proto, že ostatní neuvidí, jak kroutíte hlavou nebo obracíte oči v sloup, a to i v případě, že zrovna nemluvíte.

https://www.youtube.com/watch?v=O-tjwY9BlJA
Kamera vidí opravdu všechno.

Rušivé prostředí

Naše lidské pudy jsou naprogramovány tak, aby co nejdříve rozeznaly potencionální rizika, proto každý nečekaný pohyb upoutá naši pozornost. Toho lze dobře využít, když se hlásíte o slovo, ale jakékoliv další pohyby ve vašem videorámečku jsou nežádoucí. To samé také samozřejmě platí se zvukem. Znáte to určitě sami, jedno bouchnutí dveří se jak ozvěnou nese od každého připojeného účastníka konference. Pokud vaše prostředí z jakýkoliv důvodů neumožňuje dostatek klidu pro videokonferenci, tak alespoň vypínejte svůj mikrofon, když nemluvíte. Řešení pro vizuální rušení pak mohou být různé aplikace, které rozmažou vaše okolí nebo ho nahradí statickým obrazem.  


PŘEČTĚTE SI: Mladý podnikatel zachraňuje firmy, které mají zaměstnance na home office. Pomůže jim online teambuilding


Videokonferenci z vody neuvaříš

Není nic horšího než videokonference bez struktury. Jedna věc je videokonferenci domluvit a druhá je její hladký průběh. Proto si připravte veškerou agendu jednání dopředu a rozešlete ji všem účastníkům. Když si objednáváte pizzu po telefonu, tak si také nejdříve přečtete menu dané pizzerie a předpokládáte, že druhá strana ho dokonale zná. Při hovoru pak už snadno identifikujete svou objednávku číslem nebo názvem. Videokonferenci také musí někdo řídit, udělovat slovo, hlídat čas a téma. I hovor do pizzerie má jasně danou strukturu: co, kdy, kam a za kolik.

Chcete se zlepšit v online komunikaci přihlašte se na workshop na Ludens.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *