Za všechny naše služby můžete platit Bitcoinem a to ve formě On-chain i Lightning network.
Při nákupu na našem eshopu stačí zvolit platbu přes BTCPayserver. Pro další služby je platba na individuální domluvě.
Co je Bitcoin?
Bitcoin je platební síť, která slouží ke zprostředkování plateb přímo mezi klienty, tedy bez zprostředkovatele takzvaně peer-to-peer. V této síti není pro její fungování potřeba důvěra v nějakou centrální entitu, jako je například stát. Zamyslete se sami, jaké je hodnota papírků ve vaší peněžence a kdo tuto hodnotu určuje.
Jednotlivé transakce na této síti jsou zapisovány do řady za sebe a tvoří takzvaný blockchain, což je v podstatě otevřená účetní kniha všech transakcí, které kdy na v bitcoinu proběhly. Nové transakce, většinou se jedná o soubor několika různých transakcí neboli blok (proto blockchain), jsou do blockchainu zapisovány zhruba každých 10 minut. Aby mohl být blok připsán k blockchainu můsí být potvrzen složitou matematickou funkcí. To zajišťují takzvaní těžaři, provozovatelé výkonných počítačů, které vypočítávají tuto funkci. Těžaři mezi sebou soutěží, o to kdo funkci vypočte nejrychleji, ten může zapsat další blok. Za to mu připadá odměna v Bitcoinu. Tato odměna je tvořena dvěma částmi. Zaprvé to jsou poplatky, které platí uživatele za možnost zapsaní transakce do blockchainu a zadruhé nově vzniklé Bitcoiny. Odměna těžařům je také jediná možnost jak mohou vznikat nové Bitcoiny. Tato odměna se každé 4 roky zmenšuje o polovinu, až bude téměř zanedbatelná a hlavní částí odměny budou poplatky.
Soutěž těžařů zajišťuje bezpečnost této platební sítě. Při svém úsilí potvrdit další blok nesou těžaři náklady na pořízení a provoz počítačů. Pokud by chtěl někdo manipulovat daty v síti, musel by vládnout nadpoloviční většinou počítačového výkonu celé sítě. Což by bylo nepředstavitelně drahé, ne-li nemožné.
Kromě decentralizace můžeme oproti klasickému měnovému systému vidět v Bitcoinu další výhody. Například se jedná v podstatě o globální měnu. Komunita příznivců Bitcoinu je už opravdu velká a vy tak můžete bitcoinem zaplatit nebo jej směnit asi v kterémkoliv státě (rozhodně snadněji než Českou korunu). Platba Bitcoinem je nepadělatelná. Samy si kdykoliv můžete ověřit, že vaše transakce je opravdu zapsaná na blockchainu. Mezi bitcoinery je za obrovskou výhodu oproti klasické měně považována předem určená inflace. Bitcoinu totiž nikdy nebude více než 21 milionů (teoreticky by mohlo být více bitcoinů, ale musela by se na tom domluvit většina sítě).
Co je Lightning network?
Transakce na bitcoinové síti mohou být poměrně zdlouhavé, protože blok se zapisuje každých 10 minut a v bloku je místo pouze pro několik transakcí. V době velkého provozu na bitcoinu mohou být poplatky za transakci poměrně vysoké. Proto je tu Lightning Network (LN). Lightnind jsou bitcoiny, jejichž pohyb není neustále zapisován na blockchain. Jedná se o takzvanou druhou vrstvu Bitcoinu. Na blockchain se jen jednou za čas napíše nový stav účtu. Díky tomu jsou transakce bitcoinem na Lightning Network velmi rychlé (transakce zabere pár vteřin) a levné (náklad na běžnou transakci je v řádech halířů). LN platby jsou tak vhodné na denní spotřebu. LN sice nezaručuje takovou bezpečnost jako samotný bitcoin, ale je uživatelsky přívětivější pro drobné platby. LN by se dal přirovnat k hotovosti, kterou máte v peněžence a bitcoin k penězům na účtu.
Proč přijímáme Bitcoin?
Není nám lhostejná manipulace centrálních bank s běžným peněžním systémem. Věříme, že bitcoin je možností jak se osvobodit manipulací, které možná někdo myslí dobře, ale ne vždy to dobře vyjde. Tisknutí peněz vždy činní bohatší bohatšími a chudé chudšími. Proto jsme se rozhodli podpořit růst bitcoinové komunity přijímáním plateb v bitcoinu.
Chcete se o Bitcoinu dozvědět více?
V Česku má bitcoin poměrně dlouhou tradici. U nás se uskutečnila první bitcoinová konference. Češi a Slováci vynalezli první hardwarovou peněženku. Nejenom proto naleznete spoustu kvalitních zdrojů o bitcoinu v češtině. Můžete například sledovat Bitcoinovej kanál na Youtube. Nebo si zdarma stáhnou knihy od Braiins, Odluka peněz od státu či Vynález jménem Bitcoin.